Jak sprawnie wziac kredyt hipoteczny?

Decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego należy sobie, po pierwsze bardzo dobrze przemyśleć – po drugie, jeśli jesteśmy pewni swojej decyzji, dobrze przygotować się do jego zaciągnięcia. Klientowi, po którym widać, że jest dobrze przygotowany i „zna się na rzeczy” dużo trudniej jest przedstawić mało korzystną ofertę, z obawy, że pójdzie do konkurencji. Dzisiejszy klient, to bowiem klient coraz bardziej świadomy i douczony.

Pierwsze pytanie, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć to pytanie: na jaki kredyt nas stać. Nie możemy się sugerować, że nasz znajomy kupił sobie właśnie piękny dom z ogrodem i basenem, więc my też byśmy taki chcieli. Zwłaszcza, jeśli znajomy jest długoletnim dyrektorem zarządzającym dużym przedsiębiorstwem, a my szeregowym pracownikiem małej prywatnej firmy. Nasze zatrudnienie ma wielkie znaczenie dla banku, pamiętajmy, że analitycy bankowi muszą ocenić naszą zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Dużo wiarygodniejsze są duże korporacje, liczące się na rynku oraz osoby z długoletnim stażem, niż ludzie pracujący w firmach prywatnych od kilku miesięcy. Zatem aby sprawnie wziąć kredyt hipoteczny należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację, jeśli pracujemy w danej firmie kilka lat i właśnie planujemy zmienić pracę, to może warto wstrzymać się na jakiś czas. Jeśli nasz pracodawca wypłaca nam wynagrodzenie „do ręki” zamiast na konto w banku, warto z nim porozmawiać, aby to zmienił.
Następnie trzeba przyjrzeć się swoim zobowiązaniom wobec banków, być może posiadamy kartę kredytowa lub limit w rachunku, z których nie korzystamy. To dobry czas, aby go spłacić zwiększając tym samym zdolność kredytową.

Jeśli jesteśmy młodymi osobami (przed 25 rokiem życia) w dodatku stanu wolnego,
a planujemy w najbliższym czasie ślub, warto przystąpić do kredytu z przyszłym współmałżonkiem lub poczekać z kredytem do ślubu. Osoby stanu wolnego, zwłaszcza jeśli są młode, bywają postrzegane przez banki mniej wiarygodnie niż ludzie, którzy założyli rodziny (nie jest to oczywiście regułą).

Nie bez znaczenia pozostaje też nieruchomość, którą chcemy nabyć. Banki chętniej kredytują tzw. nieruchomości łatwo zbywalne, czyli domy lub mieszkania w takim stanie i lokalizacji, że łatwo je sprzedać. Dom mieszczący się z dala od cywilizacji, pomimo że dla nas atrakcyjny nie zawsze musi być „łakomym kąskiem” dla banku. Warto też dowiedzieć się wcześniej o stan prawny nieruchomości, która chcemy nabyć, czy nie ma wielu właścicieli (z których np. część się nie zgadza na sprzedaż) lub nieuregulowane sprawy spadkowe. Ciekawostką może być fakt, że banki nie chcę kredytować domów z eternitem na dachu – warto zatem przyjrzeć się nieruchomości.

W przypadku budowy, można wcześniej zrobić rozeznanie czy bez problemu uzyskamy pozwolenie na budowę i wszystkie niezbędne zgody.

Reasumując – zanim udamy się do banku powinniśmy postanowić na, co zamierzamy zaciągnąć kredyt: budowa, zakup mieszkania, remont. Przeanalizować nasze finanse i ustalić, na jaką ratę nas stać (pomoże to nam wybrać okres kredytowania). Jeśli nasze dochody są niskie może warto pomyśleć o kimś bliskim np. rodzicach, którzy mogliby razem z nami przystąpić do kredytu. Warto też najpierw uregulować sprawy rodzinne i zawodowe, bowiem kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na wiele lat.