Na co zwrocic uwage biorac kredyt hipoteczny?

Banki i firmy kredytowe wabią nas coraz częściej różnymi promocjami oraz chwytami reklamowymi i marketingowymi, aby tylko przyciągnąć klienta. Pół biedy, jeśli chodzi o mały kredyt gotówkowy, który spłacimy za kilka miesięcy. Dużo poważniejszy jest jednak kredyt hipoteczny, z którym wiążemy się na dłuższy okres czasu.

Promocja czy nie?

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, to fakt, czy aby na pewno promocja się opłaca. Powiedzmy, że dany bank w okresie promocji oferuje nam oprocentowanie 2% niższe w porównaniu do standardowego – zakładamy oczywiście, że nie jest to chwyt reklamowy tylko szczera prawda. Nie oznacza to jednak, że owe standardowe oprocentowanie jest na tyle wysokie, że nawet przy promocyjnej obniżce jest mniej korzystne, niż w innym banku poza promocją.

RRSO – liczmy wszystkie koszty, nie tylko oprocentowanie

Po drugie, należy dobrze policzyć wszystkie koszty kredytu. W kredycie hipotecznym nie można opierać się tylko na porównaniu raty kredytu! Bardzo istotna jest marża banku (która jest składnikiem oprocentowania) oraz RRSO czyli rzeczywista stopa procentowa, ponadto istotne są koszty związane z obowiązkowym ubezpieczeniem na życie, ubezpieczeniem nieruchomości, prowizją z tytułu brakującego wkładu własnego, wyceną nieruchomości czy prowizją za udzielenie kredytu. Jeśli jesteśmy przy kosztach, warto zwrócić uwagę jaka jest opłata za wcześniejszą spłatą kredytu, czy wydanie zaświadczenia bankowego.

Elastyczność umowy kredytowej

Z racji tego, że kredyt hipoteczny zaciągamy na wiele lat (a przez ten czas wszystko się może wydarzyć) należy zadać pytanie, czy istnieje możliwość dokonania zmian w umowie w trakcie jej trwania: np. wydłużenie okresu kredytowania lub zawieszenie na jakiś czas rat kredytu.

Jeżeli kredyt jest ubezpieczony zdałoby się wnikliwie przeczytać warunki ubezpieczenie, często bowiem słyszymy, że jesteśmy ubezpieczenie na wypadek śmierci – jednak dopiero szczegółowe warunki kredytowania precyzują, iż dotyczy to tylko śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku. Takie ubezpieczenie oczywiście też daje poczucie bezpieczeństwa, ale warto wcześniej znać jego zasady.

Gdy nie radzimy sobie z nadmiarem informacji

Jeżeli rozważamy kupno pierwszej nieruchomości warto wybrać niezależnego eksperta ds. kredytów, może się okazać że dzięki temu unikniemy późniejszych kłopotów, a także zaoszczędzimy czas na wyszukiwaniu i porównywaniu najlepszych ofert.